foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Old Bikes OnlyWydarzenia Ci wspaniali jeźdźcy na swych szalejących nocą jednośladach
PRZED DRUGIM RAJDEM
"Tygodnik Tomaszowski" nr 23 (109)
15 czerwca 2009 r. LINK

Motocykl pojawił się z początkiem XX wieku i zawojował świat. Zyskał olbrzymie rzesze zwolenników i choć niekiedy przychodziły dla niego ciężkie czasy, zawsze po takim okresie następował gwałtowny wzrost zainteresowania. Szczególnie dotyczy to naszego kraju i minionego ustroju.

Był czas fascynacji „Junakiem", „Osą", „wueską", a później wszystko „siadło" wraz z wstrzymaniem produkcji. Nie oznaczało to końca dla prawdziwych pasjonatów jednośladów, a tych nigdy nie brakowało i nie brakuje. Motocykl to wolność, przestrzeń, swoboda, to miłość i styl życia, to wręcz swoista i osobliwa kultura. To zawody i rajdy.

Pierwszy Polski Rajd Motocyklowy zorganizowany został 10-11 października 1925 roku przez Polski Klub Motocyklowy. Na trasę Warszawa - Poznań - Warszawa wystartowało ogółem 31 motocykli, a rajd ukończyło 14 maszyn. Rozgrywano go w trzech klasach, tj. 1000 centymetrów sześciennych z wózkiem (i bez) oraz 1200 centymetrów sześciennych. Walka rozegrała się pomiędzy markami motocykli, które obecnie stanowią i legendę, i obiekt westchnień. Ze sobą walczyły motocykle „Indian" i „Harley - Davidson". Z tej potyczki zwycięsko wyszły w stosunku 2 do 1 jednoślady „Harley -Davidson". Nie to jednak było najważniejsze. Ważniejszy był fakt wyruszenia na trasę jednośladów w polskim rajdzie, po polskich drogach. Machina współzawodnictwa ruszyła i w 1931 roku w dniach 17-24 maja rozegrano I Rajd Motocyklowy Dookoła Polski.

Wojna zabrała motocykle z tras rajdowych na front, ale po jej zakończeniu wróciły tam, gdzie cieszyły się i miłością sympatią i wielkim zainteresowaniem, czyli na trasy kolejnych rajdów.

W 2006 roku grupa przyjaciół i zarazem pasjonatów motocykli zawiązała w naszym regionie Kresowe Bractwo Motocyklowe „Biały Kruk" i szybko nasi królowie jednośladów, w sposób zorganizowany, pokazali się na rożnych rajdach i zlotach. Symbol „Białego Kruka" rozpoznawalny jest nie tylko w kraju.

To nasze Bractwo wpadło w roku ubiegłym na pomysł organizacji I Rajdu Nocnego Motocykli Zabytkowych - Kresy 2008. Próby zorganizowania nocnych rajdów w Europie czynione były bodaj na Słowacji, ale bez powodzenia. U nas rajd okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, dlatego też Bractwo zdecydowało się na kontynuację imprezy.

II Rajd Nocny Motocykli Zabytkowych - Kresy 2009 rozegrany zostanie w dniach od 3 do 6 lipca, a jego trasa rozpocznie się w Zamościu, by po ponad 150 kilometrach nocnej jazdy po trasach Roztocza zakończyć się w naszym mieście. Jak na starcie na Rynku Wielkim, tak i na mecie w Tomaszowie, przewidywany jest szereg konkursów sprawnościowych i prezentacji pięknych jednośladów. Jak powiedział nam komandor rajdu Ryszard Krawczyk, w peletonie tych śliczności nie zabraknie takich modeli, jak: „Sokół", NSU, Schuttoff czy Zundapp. Rajdowi organizowanemu przez Kresowe Bractwo Motocyklowe ,Biały Kruk" patronują Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski i Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Ryszard Sobczuk. Patronat medialny sprawuje „Tygodnik Tomaszowski".

Tekst i foto Marian Adam Stawecki

Zamość I Kresowe Bractwo Motocyklowe
WOLNOŚĆ I WIATR WE WŁOSACH

Gazeta Zamojska nr 1,
19 czerwca 2009 r. LINK

Kresowe Bractwo Motocyklowe to grupa przyjaciół z Zamojszczyzny, która każdego roku przemierza razem setki kilometrów- nie tylko kresowymi traktami. Łączy nas miejsce pochodzenia, zamieszkania, a przede wszystkim motocyklowa pasja, pragnienie nieskrępowanej wolności i niezależności.

-To wszyscy członkowie na równi tworzą Bractwo. Nasze maszyny niosą nas ku nowym celom, to one niezawodnie pokonują tysiące kilometrów, by dać nam radość, satysfakcję i emocje. Każda z nich ma wdzięk, charakter, jest unikatowa i niepowtarzalna. Także dzięki temu, mogą być naszą dumą i pasją - mówi Waldemar Klimaszewski. Bractwo stawia za cel budowę środowiska motocyklowego i upowszechnianie pozytywnego wizerunku motocyklisty. Działalność
integracyjna organizacji jest zauważana przez media, co dodatkowo wpływa na zrozumienie tematyki motocyklowej i idei współczesnego motocyklizmu.

Najbliższa impreza motocyklowa, to już druga edycja Rajdu Nocnego. Rajd, to ponad 150 kilometrów wspólnej rywalizacji w przyjaznej atmosferze oraz najbardziej urokliwych zakątkach Roztocza. Zapraszamy 3 lipca na Rynek Wielki w Zamościu, weź udział w próbie sił „rycerzy motocyklizmu". Rajd Nocny, to impreza dla motocyklistów-weteranów, okazja do sprawdzenia wiedzy, umiejętności, sprawności, poznania walorów Roztocza i spotkania w gronie pasjonatów motocykli zabytkowych. Jego celem jest także wzbudzenie zainteresowania mieszkańców Regionu tą szczególną dziedziną motoryzacji, promocja
kultury technicznej, dbałości o zabytki techniki, zapoznanie z historią motocyklizmu. Rajd Nocny to rajd niezwykły. Uczestnicy wyruszają o zmroku i polegając na mapach i zmyśle orientacji. W czasie licznych przystanków pod nocnym niebem, sprawdzeniu poddana jest ich wiedza na temat dawnej motoryzacji, koncentracja i refleks. Odwiedzają najbardziej atrakcyjne miejsca Roztocza, stale jednak pod reżimem czasu. W Rajdzie Nocnym szczególnie ważna jest kondycja maszyny i sprawność kierowcy. Motocykle wyprodukowane przed 1984 rokiem i zachowane lub pieczołowicie przywrócone do oryginalnego stanu, muszą znieść trudy wielokilometrowej trasy okrytej nocą o nawierzchniach często nieutwardzonych. Motocykliści walczą z brakiem snu i zmęczeniem,starając się utrzymać tempo motocyklowego marszu. Jeżeli jesteś gotów podjąć wyzwanie udziału w Rajdzie Nocnym, chciałbyś spotkać pasjonatów „weteranów" w niezwykłych, zaskakujących okolicznościach zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na tej stronie i dołącz do nas 3 lipca na Rynku Wielkim w Zamościu. Gwarantujemy dobrą zabawę oraz niepowtarzalny klimat.

MS


NOCNE ZMAGANIA
Tygodnik Zamojski, nr 25
17 czerwca 2009 r. LINK

W imprezie mogą wziąć udział posiadacze motocykli wyprodukowanych do 31 grudnia 1984 roku, zachowanych i utrzymanych w oryginalnym stanie. Do pokonania będąmieli ok. 150 km. W piątek, 3 lipca, o godz. 15 uczestnicy spotkają się na Rynku Wielkim w Zamościu. Na trasę jednoślady wyruszą po zmroku. Jeżdżąc po bezdrożach Roztocza, kierowcy będą musieli polegać na mapach i zmyśle orientacji. W czasie licznych przystanków sprawdzianom poddana będzie ich wiedza na temat dawnej motoryzacji. Na j metę pierwszego etapu przyjadą ok. godz. 1 w nocy.

W sobotę zmagania rozpoczną się o godz. 10 (w Majdanie Sopockim). Cztery godziny później na metę rajdu (rynek w Tomaszowie Lub.) powinna już przyjechać JDierwsza załoga. Tutaj o godz. 15 rozpoczną się próby sprawnościowe oraz konkurs elegancji motocykli. Ogłoszenie wyników odbędzie się wieczorem w Stanicy Harcerskiej w Majdanie Sopockim. Na najlepsze zai łogi czekają nagrody.

Zgłoszenia osób chętnych do wzięcia udziału w rajdzie są przyjmowane na internetowej stronie www.rajd.motocykli.zabytkowych.pl. Tam też można zasięgnąć dodatkowych informacji. Organizatorem rajdu jest Kresowe Bractwo Motocyklowe „Biały Kruk". Patronat medialny nad imprezą sprawuje Tygodnik Zamojski.

kk


Ciekawa impreza dla właścicieli starych jednośladów
STARTUJĄ W PIĄTEK
Tygodnik Zamojski nr
1 lipca 2009 r. LINK

Już w najbliższy piątek (3.07) rozpocznie się II Rajd Nocny Motocykli Zabytkowych - Kresy 2009. W imprezie wezmą udział motocykle wyprodukowane do 31 grudnia 1984 roku, zachowane w oryginalnym stanie. Do pokonania będzie ok. 150 km.

- Kilku z maszyn, które będziemy mieli okazję zobaczyć na rajdzie, to bezcenne zabytki światowej motoryzacji. Należą do nich CWS Mili Sokół, NSU OSL 251, Schuttoff F350, Zundapp KS600 - mówi Ryszard Krawczyk, komandor rajdu.
W piątek, 3 lipca, o godz. 15 uczestnicy spotkają się na Rynku Wielkim w Zamościu. Na trasę wyruszą po zmroku. Jeżdżąc po drogach i bezdrożach Roztocza, będą musieli polegać na mapach i zmyśle orientacji. W czasie licznych nocnych przystanków sprawdzianom poddana będzie ich wiedza na temat dawnej motoryzacji. Na metę pierwszego etapu przyjadą ok. godz. 1 w nocy.

W sobotę zmagania rozpoczną się o godz. 10 (w Majdanie Sopockim). Cztery godziny później na metę rajdu (Rynek w Tomaszowie Lubelskim) powinna już przyjechać pierwsza załoga. Tutaj o godz. 15 rozpoczną się próby sprawnościowe oraz konkurs elegancji motocykli. Ogłoszenie wyników rajdu odbędzie się natomiast wieczorem w Stanicy Harcerskiej w Majdanie Sopockim.

Najlepsze załogi otrzymają nagrody. Organizatorzy wyróżnią też zawodnika, który przejechał najdłuższą trasę „na kołach" podczas dojazdu na rajd, najmłodszego zawodnika-kierowcę, najstarszego zawodnika-kierowcę, najwyżej sklasyfikowaną kobietę-kierowcę oraz właściciela najstarszego motocykla.

Dodatkowe informacje można uzyskać na internetowej stronie www.rajd.motocykli.zabytkowych.pl.
Organizatorem rajdu jest Kresowe Bractwo Motocyklowe „Biały Kruk". Patronat medialny nad imprezą sprawuje Tygodnik Zamojski.

kk